Metalowe sanki - w czym są lepsze od drewnianych?

Sanki to wręcz obowiązkowy gadżet małego dziecka w trakcie zimy. Sanki powinny być przede wszystkim lekkie i solidne, aby zapewnić dziecku komfort jazdy i bezpieczeństwo. W ofercie wielu sklepów znaleźć można wiele rodzajów sanek, ze szczególnym uwzględnieniem sanek drewnianych oraz metalowych. Czym kierować się w przypadku wyboru? Na jakie sanki warto postawić, aby dziecko było szczęśliwe i mogło korzystać z nich, aż nie wyrośnie?

Sanki drewniane

Na tego typu sanki bardzo często decydują się rodzice małych dzieci, chociaż mknąć mogą nich wszyscy. Dlaczego tak się dzieje? Są to sanki lżejsze niż metalowe, jednak są bezpieczniejsze, niż sanki plastikowe. Takie sanki mają zazwyczaj wygodne oparcie, na którym maluch może się podeprzeć i często zasnąć. Rodzic chwyta za wygodny sznurek i mknie z dzieckiem, gdzie tylko musi dotrzeć. Warto zadbać, aby sanki takie były solidne, gdyż dziecko, które zasypia, może przeważyć sanki i upaść. Modele drewniane z oparciem to świetna opcja nawet dla niemowlaków.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie sanek drewnianych?

Muszą mieć one rączkę do pchania, dzięki czemu ich użytkowanie będzie bardzo proste. Gadżet taki może być wykręcony w każdym momencie, Pchacz nie wciska się w dłonie tak, jak sznurek, dlatego ciągnięcie dziecka jest bardzo proste. Warto również sprawdzić, czy sanki mają śpiworek który ochroni dziecko przed wyziębieniem. Sprawdza się on dużo lepiej niż niewygodny koc.

Zimowe zabawy na śniegu

Sanki metalowe

Kolejna propozycja od producentów sanek. Kojarzą się one zazwyczaj z wyścigami oraz szybką jazdą. Waga to obowiązkowy parametr, jaki musi być sprawdzany przed zakupem takich sanek. Tego typu sanki zalecane są dla dzieci starszych, które się ścigają i nie interesuje ich jazda rekreacyjna poprzez ciągnięcie sanek ręką. 

Dzieci szkolne oraz przedszkolaki potrafią już dobrze operować pojazdem, dlatego w ich przypadku sprawdzą się sanki metalowe. Jazda na tego typu sankach jest jednak często niemożliwa na płaskim terenie, gdyż ich ciągnięcie jest problematyczne, a często nawet bolesne. Dodatkowo sanki metalowe często zapadają się w puch śniegu, co dodatkowo utrudnia ich ciągniecie. 

Które sanki są lepsze?

Na to pytanie bardzo trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Sanki drewniane, zwłaszcza te ze śpiworkiem, sprawdzą się w przypadku niemowlaków i małych dzieci. To świetna opcja dla rekreacyjnej jazdy oraz do spędzania czasu z rodzicem. Są one lekkie i zapewniają dziecku bezpieczeństwo, które jest potrzebne do spokojnej jazdy. Dzieci, które uwielbiają prawdziwe szaleństwa na białym śniegu, powinny stać się posiadaczami sanek metalowych, które świetnie spiszą się podczas zjazdów z górki. Drewno niszczy się jednak dużo szybciej, niż metal, dlatego są to sanki mniej trwałe. 

Podobne artykuły

Metalowe sanki - w czym są lepsze od drewnianych?.


Śpiworek do sanek – jaki wybrać?.


Sanki dla dziecka - jak wybrać?.


Ochrona dziecka na sankach.