Sanki dla dziecka - jak wybrać?

Sanki to uniwersalne narzędzie do zabawy dla dzieci w różnym wieku, zarówno dla niemowlaków, jak i tych starszych. Zimą sanki mogą być też zamiennikiem wózka dziecięcego. Jednak pamiętać należy, że najmniejsze pociechy mogą korzystać z sanek dopiero po rozwinięciu umiejętności utrzymywania równowagi. Zatem dla dziecka, które jeszcze nie czuje się pewnie w pozycji siedzącej, sanki to niekoniecznie dobry pomysł.

Sanki dla malucha

W tym przypadku koniecznością są sanki z podparciem pleców, a jeszcze lepiej, gdy mają dodatkowy pas bezpieczeństwa. Lepszy kontakt wzrokowy z dzieckiem zapewnią sanki, które oprócz linki do ciągnięcia, wyposażone są w też w drążek do pchania. Dzięki niemu ułatwione jest także manewrowanie. Stabilność to również istotny aspekt, dlatego lepszym wyborem będą sanki o nieco większej wadze. Powinny być też wystarczająco komfortowe dla dziecka, które zazwyczaj ubrane jest w kombinezon i przykryte kocem, a niekiedy jeszcze dodatkowym przykryciem. Podsumowując, dla malucha najlepiej sprawdzą się sanki z drewnianym siedziskiem i koniecznie z oparciem, na płozach wykonanych z drewna lub metalu.

Sanki dla przedszkolaka

Dzieci kilkuletnie chętnie sterują sankami samodzielnie. Trzeba to wziąć pod uwagę i wybrać takie, które są lekkie i łatwe w prowadzeniu.

Sanki drewniane i drewniano-metalowe

Są trwałe i wykonane z naturalnych materiałów, ale stosunkowo lekkie. Warto zwrócić uwagę, aby zamiast zwykłego długiego sznurka do ciągnięcia, miały zamontowaną taśmę lub pasek, dzięki czemu dziecko będzie miało ułatwiony chwyt w dłoni. Osoby dorosłe powinny pamiętać o systematycznych oględzinach sanek - czy nie wystają ostre końce, drzazgi z desek i inne elementy, które mogłyby przyczynić się obniżenia bezpieczeństwa podczas zabawy.

Sanki dla dziecka

Sanki drewniane z tekstylnym siedziskiem i ochraniaczami

Są to klasyczne sanki, ale nieco udoskonalone - mają drewnianą ramę i tradycyjny sznurek, natomiast siedzisko to tekstylna plecionka pokryta wodoodporną farbą. Ostre krawędzie zabezpieczone zostały plastikowymi nakładkami. Całość jest lekka, funkcjonalna, a przede wszystkim bezpieczna.

Sanki z tworzywa

Kształtem i wielkością przypominają sanki drewniane, ale są wykonane z tworzyw sztucznych. Są bardzo lekkie i higieniczne, a do tego gwarantują bezpieczną zabawę, ponieważ nie mają twardych krawędzi. Jednak zalety te mogą być zarazem wadami, bowiem mniejsza waga oznacza zmniejszenie stabilności, a jakość użytych materiałów nie zawsze stoi na wysokim poziomie. Radą na to jest zakup nieco droższych sanek, w których plastiki są lepszej jakości.

Ślizgacze i „jabłuszka”

Nie do końca można nazwać je sankami, bo nie da się ich ciągnąć. Nie są stabilne, nie mają oparcia i czuć na nich wszystkie nierówności powierzchni. Jak by tego było mało, szybko ulegają zniszczeniu. Jednak mimo tych niedogodności, dzieci je uwielbiają, ponieważ zapewniają szaloną zabawę na wszelkiego rodzaju górkach. Zatem ślizgacze i "jabłuszka" to dobry wybór jako dodatkowe sanki dla starszych dzieci.

Podobne artykuły

Metalowe sanki - w czym są lepsze od drewnianych?.


Śpiworek do sanek – jaki wybrać?.


Sanki dla dziecka - jak wybrać?.


Ochrona dziecka na sankach.