Buty dla małego piłkarza

Obecnie jest wiele modeli butów piłkarskich dla dzieci. Różnią się oryginalnym wzornictwem, nowoczesnymi technologiami, a reklamy z udziałem gwiazd piłki nożnej skutecznie zachęcają do zakupu konkretnego modelu. Dlaczego wybór właściwych butów jest tak ważne dla każdego piłkarza?

Wszyscy grający w piłkę nożną – bez względu na to czy amatorsko, czy zawodowo – wiedzą, że buty  nie mogą rozwiązywać się podczas rozgrywki, nie mogą być zbyt luźne lub zbyt ciasne, a całość konstrukcji nie może hamować naturalnych ruchów stopy.

Dobieranie odpowiedniego modelu butów

Wybierając buty piłkarskie dla dzieci, należy zwrócić uwagę na odpowiednia stabilizację stopy małego piłkarza. Najlepsze są  modele z usztywnianą piętą, dzięki czemu stopa będzie stabilna, a ryzyko kontuzji podczas gry będzie znacznie ograniczone. Buty sportowe często cechują nowoczesne rozwiązania, których zadaniem jest podniesienie jakości gry. Znane marki opierają konstrukcję butów na wynikach specjalistycznych badań dotyczącymi analizy budowy ludzkiej stopy. Ma to na celu zwiększenie czucia piłki oraz podniesienie poprawności  jej przyjęcia.

Buty sportowe powinny być dopasowane zarówno do wymiaru jak i kształtu stopy. Buty z nowoczesnych materiałów nie rozciągną się podczas użytkowania, więc muszą od razu zapewnić maksymalny komfort użytkowania. Przy wyborze obuwia kryterium dopasowania do stopy jest kwestia pierwszorzędną – potem należy zwracać uwagę na styl i wygląd butów.

Modele butów piłkarskich

Podeszwy butów piłkarskich, a rodzaj nawierzchni

Musimy zastanowić się na jakiej nawierzchni dziecko będzie najczęściej grało w piłkę – odpowiednio dobrana podeszwa pozwala zredukować ryzyko obciążeń  torebek stawowych i kolan. Jeśli treningi będą zarówno na hali sportowej jak i na zewnątrz, obuwie musi być odporne na warunki atmosferyczne. Wybór powinien być przemyślany, gdyż nie wszystkie modele nadają się do gry na każdym rodzaju nawierzchni.

Co to znaczy: właściwie dobrany but piłkarski?

Buty piłkarskie dla dzieci muszą oprócz wygody zapewnić bezpieczeństwo stopy dziecka. Czubek buta powinien być odpowiednio szeroki oraz wysoki, aby gwarantować swobodę ruchu palcami. Podeszwa musi być elastyczna i antypoślizgowa, zapewniając odpowiednią przyczepność do nawierzchni. Polecane są modele lekkie, które nie będą dodatkowym obciążeniem dla stopy małego piłkarza. Spośród butów spełniających kryteria komfortu i bezpieczeństwa należy pozwolić dziecku wybrać konkretną parę – możliwość wyboru sprawia, że dziecko jest zadowolone z zakupu i chętnie nosi nowe obuwie na treningach.

Oprócz butów piłkarskich, warto zainwestować w strój – na rynku jest szeroki wybór zarówno kompletów, jak i poszczególnych elementów stroju (koszulek, spodenek, bluz) w jednolitych kolorach lub w barwach znanych klubów piłkarskich.

Podobne artykuły

Buty do gry w piłkę nożną dla niej.


Buty do gry w piłkę.


Akcesoria do piłek.


Strój dla małego piłkarza.