Jak dobrać rozmiar rolek i zacząć jeździć

Rolkarstwo jest świetnym sportem do zrzucenia wagi, ale także dla regularnego dbania o kondycję. Oto kilka porad jak się do tego zabrać i wybrać swoje pierwsze rolki. 

Jak dobrać rozmiar rolek?

Po pierwsze musimy zmierzyć stopę. Jej długość będzie ciut większa wieczorem bo całodziennej pracy i to wtedy najlepiej zrobić pomiar. 

Pomiar jest prosty, trzeba stanąć na kartce i zaznaczyć punkt przy dużym palcu oraz pięcie. Oczywiście pomiar należy wykonać na obu stopach ponieważ mogą one się różnić rozmiarem. W takim przypadku należy wybrać rolki dostosowane do dłuższej stopy. 

Trzeba zmierzyć odległość między oba punktami i dodać pół centymetra. 

Na końcu, na stronie wybranego producenta rolek sprawdzamy w tabelce jaki rozmiar odpowiada naszemu wynikowi. To ważne ponieważ różni producenci mogą mieć nieco inną numerację. Dlatego nie warto z góry zakładać naszego rozmiaru, trzeba to najpierw sprawdzić.

UWAGA. Buty powinny być dokładnie dopasowane, aby ustabilizować stawy skokowe. To ważne w kwestii bezpieczeństwa.

Jakie rolki dla początkującego?

Modele fitness są najbardziej uniwersalne i idealne dla początkujących. Świetnie sprawdzają się na różnych nawierzchniach. Nie dają się rozpędzić, mają amortyzację i pomagają utrzymać równowagę na nierównej nawierzchni. 

Popularne rolki

Sprawdź kilka podstawowych modeli:

Slalom Blackwheels z tylnym hamulcem to bezpieczeństwo w różnych okolicznościach.

Raven Spirit z miękką wyściółką to komfort i mocne trzymanie stopy.

Regulowane Spiner Mico z trzystopniowym zapięciem i mocną skorupą, aby zapewniać bezpieczeństwo stawu skokowego dzięki precyzyjnemu zapięciu. 

Co jeszcze warto mieć?

Kask – chroni głowę podczas ewentualnego upadku. Te z kolei są rzadkością, jednak ze względu na dużą prędkość lepiej go używać.

Ochraniacze –nakolanniki są zwykle potrzebne  na początku. Powinny być dopasowane.

Rękawiczki – obojętnie czy użyjesz zwykłych, rowerowych czy przeznaczonych na siłownię, ważne, abyś dzięki nim nie starł skóry z dłoni.

Bidon – ważne jest picie odpowiedniej ilości wody. Szczególnie, gdy jest gorąco będzie chciało się pić. Wodę można zostawić w jednym miejscu i wracać co jakiś czas.

Jak zacząć? Pierwsze kroki

Na początku najlepiej wybrać oświetloną drogę z równym asfaltem, bez płyt czy innych szczelin, aby trzymać równowagę. Podczas jazdy trzeba pamiętać, aby kolana mieć stale lekko ugięte. Nie należy za bardzo pochylać tułowia do przodu. Podczas jazdy najlepiej robić płynne "ślizgi".

Jeśli Ci się spodoba ta forma aktywności możesz poszukać różnych grup w swojej okolicy. Będzie to sposób na polepszenie swojej techniki dzięki trenerowi i poznanie ciekawych ludzi z podobnymi zainteresowaniami. 
Miłej jazdy!

Podobne artykuły

Jak dobrać rozmiar rolek i zacząć jeździć.


Szybka jazda na rolkach.


Kiedy kupić dziecku pierwsze rolki?.


Pierwsze rolki – jakie wybrać dla początkujących?.