Akcesoria do piłek

Piłka to najbardziej popularny i rozpowszechniony sprzęt sportowy na świecie - żaden inny nie jest używany w tak wielu dyscyplinach co ona. Jak każdy sprzęt, wymaga odpowiedniego traktowania, zarówno jeśli chodzi o regularne napełnianie jej powietrzem, na przechowywaniu kończąc.

Historia piłki sięga starożytności - niegdyś służyła Egipcjanom, Grekom, Aztekom i Rzymianom. Na początku wykonywano ją z zupełnie innych surowców niż obecnie, ale cały czas była w takim samym kształcie i rozmiarach jak te obecnie stosowane. Współczesne piłki, z których korzystamy na co dzień, powstały na początku XX wieku. Obecna technologia sprawia, że wykonuje się je z coraz lżejszych, a jednocześnie trwalszych materiałów. Nie zmienia się natomiast jedno - większość piłek wypełniona jest powietrzem pod dużym ciśnieniem.

Pompki, kompresory do piłek oraz igły

Nawet najlepsza piłka ma to do siebie, że z czasem zacznie ulatniać się z niej powietrze. W rezultacie straci swoje właściwości i przestanie nadawać się do użytku. Z pomocą przychodzą wtedy pompki do piłek - urządzenia, które pozwolą na uzupełnienie niedoborów powietrza w piłce. W sklepach sportowych możemy znaleźć dwa rodzaje pompek. Pierwsze z nich to proste modele ręczne, za pomocą których wtłacza się powietrze siłą własnych rąk. Niektóre zaopatrzone są w specjalne nóżki, które pomagają w utrzymaniu pompki w stabilnej pozycji.

Akcesoria piłkarskie

Drugi z typów to pompki nożne, które różnią się od tych ręcznych tylko sposobem wtłaczania powietrza. Każda pompka musi być wyposażona w igłę, która łączy ją z piłką. Jest to delikatna część, więc należy być bardzo ostrożnym w trakcie pompowania powietrza. Złamanie igły w trakcie pompowania wiąże się zazwyczaj z uszkodzeniem piłki. Chcąc tego uniknąć, warto się zaopatrzyć w specjalny elastyczny wężyk, który pośredniczy między piłką i pompką.

Piłkę można pompować także przy użyciu kompresorów zasilanych prądem zmiennym o napięciu 220-240V, Takie rozwiązanie stosowane jest w szkołach i klubach sportowych, gdzie używa się większej ilości piłek, których ręczne pompowanie byłoby koszmarem.

Sprzęt do przechowywania piłek

Piłki najlepiej przechowywać w specjalnie do tego celu przeznaczonym koszu, gdyż inaczej potoczą się na wszystkie strony świata. Istnieją dwa rodzaje koszy do przechowywania piłek. Pierwszym z nich są wersje mobilne, które można wziąć ze sobą wszędzie. Najlepiej sprawdzą się tu worki lub torby na piłki. Mogą one pomieścić nawet kilkanaście piłek, są trwałe i odporne na uszkodzenia.

Wersje stacjonarne to najczęściej stalowe kosze lub wózki, które pomieszczą naprawdę dużą ilość piłek. Niektóre wersje koszy posiadają także zamontowane kółka, które pozwalają na transport piłek na niewielkie odległości.

Podobne artykuły

Buty do gry w piłkę nożną dla niej.


Buty do gry w piłkę.


Akcesoria do piłek.


Strój dla małego piłkarza.