Sport w rozwoju dziecka - dlaczego jest tak ważny?

W dzisiejszych czasach światem zawładnęły elektroniczne gadżety. Dorośli i dzieci w wolnym czasie od pracy i nauki, chętnie korzystają z komputerów oraz z tabletów. Najwyższy czas to zmienić, gdyż aktywność fizyczna determinuje prawidłowy rozwój fizyczny i psychiczny każdego dziecka. Lista, na której przedstawione są zalety uprawiania sportu, jest bardzo długa.

Nie tylko dzieci nie zmagają się z aktywnością, ale są również spokojniejsze i lepiej się czują. Dodatkowo lepiej sypiają i łatwiej im skupić uwagę. Zachęcenie dziecka do uprawiania sportu bywa trudne, jednak jest bez wątpienia opłacalne. Warto, aby w aktywność włączyli się również rodzice, dzięki czemu nie tylko dają przykład dziecku, ale również go motywują i zacieśniają więzi. 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od tego, aby ograniczyć dziecku czas, który spędza przed telewizorem. Warto udawać się na spacery, a samochód zostawić w garażu na rzecz rowerów, które mogą dowieźć w niemal każde miejsce. Należy również wyczyścić hulajnogę, łyżwy i rolki. Liczy się każdy ruch, który wykonuje dziecko. Nie musi być to od razu inwestycja w drogie gadżety, ale chociażby bieganie dziecka po placu zabaw. Na początku warto zacząć od rozmowy. Dziecko powinno określić, co mu się podoba. Kiedy dziecko zdecyduje się na dyscyplinę, warto pomóc mu w zakupie sprzętu i zachęcać do aktywności. Dla osób nieprzekonanych przygotowaliśmy listę, na której przedstawione są zalety uprawiania sportu przez dziecko.

Co sport daje dziecku?

Rozwija sprawność fizyczną i kondycję

Tego, jak sport poprawia samopoczucie oraz formę, nie da się wręcz ocenić. Zajęcia powinny odbywać się cyklicznie i mieć uporządkowany plan. Poprawia się ogólny stan organizmu. Dziecko jest weselsze i podejmuje większą aktywność w ciągu dnia. Jego układ nerwowy pracuje optymalnie, a tkanka tłuszczowa może nieznacznie się spalić. 

Prawidłowy rozwój dziecka

Buduje pewność siebie

Zazwyczaj małym dzieciom brakuje pewności siebie, zwłaszcza wtedy, kiedy są szykanowane w szkole. Uprawianie sportu przez dziecko przede wszystkim buduje jego pewność siebie i wiarę w swoje możliwości. Dziecko chce sięgać po więcej i tyle samo z siebie dawać. Dzięki takiemu mierzeniu się z własnymi słabościami może stawiać czoła światu. Wysportowane ciało imponuje kolegom i sprawia, że dziecko, które boryka się z nadwagą, może stracić kilka zbędnych kilogramów w zdrowy i zalecany sposób.

Pomaga w nauce i osiąganiu lepszych wyników

Sport ma pozytywny wpływ na pamięć i koncentrację, dzięki czemu dziecko osiąga lepsze wyniki. Dotlenianie mózgu jest bardzo ważne.

Relaksuje i pomaga radzić sobie ze stresem

Stres dotyka wszystkich dzieci. Sprawdziany i kłótnie z kolegami przyczyniają się do podjadania i do szukania formy relaksu w sieci. Warto zadbać, aby dziecko uprawiało sport, gdyż obniża to napięcie mięśni i relaksuje. 

Rozwija społecznie i pomaga nawiązać przyjaźnie

Spędzanie wolnego czasu z przyjaciółmi jest bardzo ważne. Gra na podwórku zacieśnia więzi i nawiązuje przyjaźnie.

Uczy wytrwałości, cierpliwości i dyscypliny

Osiąganie celu bywa trudne, a dziecko powinno pokonywać swoje bariery. Nauka niepoddawania się est bardzo ważna i sprawia, że dziecko walczy i chce osiągać więcej. 

Podobne artykuły

Sport w rozwoju dziecka - dlaczego jest tak ważny?.


Zalety i wady łyżwo-rolek 2w1.


Czego potrzebujesz, by amatorsko uprawiać half-pipe?.


Piesze wędrówki w zimie – jakie buty wybrać?.