Pierwszy wyjazd na narty

Wybranie sprzętu przed pierwszym wyjazdem na narty to nie lada problem. W tym artykule dowiesz się, co warto kupić, a co wypożyczyć z pobliskiej wypożyczalni. 

Narty – sport dla wszystkich

Co roku na stokach narciarskich można zobaczyć prawdziwe oblężenie. Nie brakuje ani narciarzy, ani snowboardzistów. Trend ten widoczny jest w całej Europie, a nie tylko w Polsce. Bez względu an to, jaki mamy poziom zaawansowania, dla wszystkich jest to frajda i forma spędzania aktywnego czasu. Warto jednak pamiętać, aby do takiego wyjazdu odpowiednio się przygotować. Wiele negatywnych myśli przychodzi przed pierwszym wyjazdem, dlatego postanowiliśmy wyjaśnić, co warto kupić, a co warto wypożyczyć. Dobór odpowiedniego sprzętu zwiększa nie tylko bezpieczeństwo, ale również komfort jazdy, zwłaszcza tym zaprawionym narciarzom. Sprawdź więc, o czym możesz zapomnieć, wybierając się na zimowe szusowanie. 

Nie musisz inwestować w najdroższe produkty!

To jedna z głównych zasad, która odnosi się do pierwszego wyjazdu na zimowe szaleństwo. Warto zdać sobie sprawę z tego, że zakup sprzętu zimowego nie należy do tanich inwestycji. Konieczny jest zakup wielu elementów, co po zsumowaniu daje pokaźną sumę pieniędzy. Zasada ta dotyczy zwłaszcza markowych przedmiotów znanych producentów. Niektóre osoby kompletują sprzęt zimowy latami. Kurtka i kask to rzeczy, które posłużą nawet kilka lat, nawet przy intensywnym użytkowaniu.

Wybierając się pierwszy raz na narty, trzeba zdać sobie sprawę, że bardzo dużo czasu potrzebne będzie do nauczenia się podstawowych wiadomości. Może dojść do rozerwania ubrania lub do stłuczeń, co będzie wiązało się z koniecznością dokonania ponownych zakupów. Braki można uzupełnić w pobliskich wypożyczalniach. Nie należy jednak korzystać z usług przy samych stokach, gdyż ceny są kilkakrotnie wyższe, niż w wypożyczalniach oddalonych od stoku. 

Zjazd na nartach

Narty i kask

Za pierwszym razem mało kto kupuje narty, gdyż ich dobór może być utrudniony. Warto posłuchać osób znających się na sprzęcie zimowym. Warto również pamiętać o tym, żeby zakupić sprzęt z jednej firmy, gdyż nawet niewielkie różnice w rozmiarach mogą skutkować niedopasowaniem sprzętu. Sprzęt warto kupować latem i jesienią, kiedy są wyprzedaże. Można zakupić wtedy dobrej jakości kask nawet za 150 zł!

Kurtka i spodnie narciarskie

Zapewniają nie tylko komfort jazdy, ale i komfort termiczny. Wykonanie powinno być solidne, a użyte materiały wysokiej jakości. Ważna jest też przepuszczalność powietrza i wodoodporność. Na początku nie warto jednak stawiać na ubrania z wysokiej półki.

Buty narciarskie

Oczywiście bez butów nigdzie nie pojedziemy. But powinien być nieznacznie większy od stopy, a regulacja powinna zabezpieczać nogę i golenie. Zakup samodzielny będzie trudny, dlatego warto poprosić o pomoc specjalistę, a za pierwszym razem warto wypożyczyć buty w wypożyczalni.

Rękawice narciarskie

Pomimo niewielkich gabarytów, to gadżet niezwykle ważny. Chroni dłonie przez zamarznięciem do szpiku kości oraz przed bolesnym otarciami na śniegu i kamieniach. Rozmiar powinien być taki sam jak zwykłych, zimowych rękawiczek. 

Podobne artykuły

Pierwszy wyjazd na narty.


Wybieramy odpowiednie spodnie narciarskie, oraz akcesoria.


Bezpieczny mały snowboardzista – niezbędne wyposażenie na stoku.