Rozpoczęcie z dzieckiem treningu piłki nożnej

Sukcesy polskiej reprezentacji na nowo wzbudziły zainteresowanie piłką nożną – nie tylko wśród dorosłych kibiców lecz również wśród dzieci i młodzieży. Wspólne oglądanie piłki nożnej warto rozwinąć we wspólna aktywność fizyczną. Gra w piłkę z dzieckiem może stać się świetna zabawą dla całej rodziny. Taki trening wspiera fizyczny rozwój malucha oraz przyzwyczaja go do zdrowego, pełnego ruchu życia, a może nawet pozwolić odkryć dziecku jego wielki talent.

Piłki i zestawy dla dzieci

Pierwsze zabawy z piłka można zacząć już z półtorarocznym maluchem. Zabawa polegająca na wielokrotnym powtarzaniu konkretnych czynności pozwala na ćwiczenie biegania, równowagi i celność. Małe dziecko nie wykona zadań wymagających  większych zdolności motorycznych, jednak  bieganie z piłką, wraz z rodzicami czy rodzeństwem daje mu dużo radości i może ganiać do upadłego. Rolą dorosłych jest zadbanie o bezpieczeństwo dziecka podczas zabawy, a jeśli bawimy się w domu o odpowiednie zabezpieczenie naszych wnętrz.

Konieczny jest prawidłowy dobór piłeczki – musi być niezbyt duża i raczej miękka – odpowiednia dla małych nóżek. Zazwyczaj zaczynamy zabawy z dzieckiem od małych piankowych piłeczek, stopniowo przechodząc do niedużych piłek dmuchanych. Zabawę urozmaica bramki lub pachołki do gry. Odpowiednie zestawy dla najmłodszych możemy kupić już nawet od  30 zł. Należy pamiętać o właściwych bucikach – miękkich ale przyczepnych.

Wyposażenie młodego piłkarza

Sprzęt dla Orlików

Starsze dzieci będą zainteresowane bardziej profesjonalnym sprzętem. Trzeba poświęcić trochę czasu i odpowiednio dobrać piłkę oraz buty. Częsta gra sprawi, że sprzęt będzie się zużywał – zadbajmy o odpowiednią jakość. Dobra piłka powinna mieć obwód w granicach 68-70 cm. Zwróćmy uwagę by była wykonana jak profesjonalne piłki – ze skóry lub skóry syntetycznej. Odpowiednio napompowana piłka powinna wytrzymywać ciśnienie od 0,6 do 1,1 atmosfery (0,6–1,1 kG/cm². Piłki o maksymalnym nadciśnieniu 0,6 atmosfery są przeznaczone dla maluchów i nie sprawdza się w przypadku starszych dzieci.

Zadbajmy o  dobór odpowiedniego obuwia – dziecko lub nastolatek kopiący normalnej twardości piłkę powinien mieć zapewnioną zarówno przyczepność jak i ochronę na palce. Buty muszą cechować się twardym i zaokrąglonym przodem oraz właściwie wyprofilowaną wkładką – konieczne jest ponadto idealne dopasowanie buta do rosnącej stopy dziecka. Podeszwa buta powinna być dobierana do podłoża, na którym dziecko gra w piłkę – dla boiska na świeżym powietrzu wybieramy korki, a dla  sal sportowych – halówki na antypoślizgowej podeszwie zrobionej z miękkiej gumy.

Ubranie dla piłkarza

Gra w piłkę to świetna zabawa, ale dla dzieci liczy się również wygląd ubrania i komfort jego noszenia. Pamiętajmy o odpowiednich spodenkach, koszulkach, skarpetach czy tez rękawicach dla bramkarza.

Kupujmy dzieciom sportowe ubrania wykonane z materiałów oddających wilgoć w lecie, a trzymających ciepło w chłodniejsze dni. Piłkarskie skarpety muszą być wykonane z materiałów elastycznych i dopasowanych, które jednak pozwalają oddychać stopom oddychać.

W wielu sklepach możemy zrobić dowolny nadruk na koszulkę czy spodenki. Pozwólmy dziecku wybrać konkretny nadruk  np. z numerem i nazwiskiem ulubionego piłkarza – na pewno sprawimy mu tym wielką radość.

Podobne artykuły

Sport w rozwoju dziecka - dlaczego jest tak ważny?.


Zalety i wady łyżwo-rolek 2w1.


Czego potrzebujesz, by amatorsko uprawiać half-pipe?.


Piesze wędrówki w zimie – jakie buty wybrać?.