Kiedy kupić dziecku pierwsze rolki?

Jaki wiek dziecka jest idealny, aby kupić mu pierwsze rolki? Czym kierować się wybierając tego typu elementy dla pociech? O tym można dowiedzieć się z poniższego wpisu.

Jeszcze niedawno dużo osób twierdziło, że jazda na rolkach jest trudna, a one same są zarezerwowane przede wszystkim dla dorosłych i młodzieży. Dzisiaj nie brakuje rodziców, którzy kupują swoim pociechom elementy z tej kategorii. Nie może to jednak zaskakiwać. Rolki to bowiem świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. To szansa na to, aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, spalić zbędne kalorie i przede wszystkim świetnie się bawić. Poza tym taka aktywność wzmacnia mięśnie, poprawia koordynację ruchową czy wyrabia refleks. Eksperci podkreślają, że już czterolatkowie powinni bez problemu poradzić sobie z nauką jazdy na rolkach.Co wziąć pod uwagę wybierając takie produkty?

Wybieramy rolki

Obecnie wybór jest naprawdę bardzo duży. Przede wszystkim ludzie zwracają uwagę na cenę oraz kolorystykę. Jest to jednak błędne podejście do tematu. Co zatem szczególnie trzeba uwzględnić?

Regulacja

Warto zaznaczyć, że rolki dla pociech mają zazwyczaj regulowany rozmiar (w zakresie od 3 do 5 numerów). Pozwala to dokładnie dopasować je do wielkości nóg, a także dłużej z nich korzystać - w końcu pociecha niedługo podrośnie.

Rodzaj

Początkowe rolki dla dziecka nie mogą być zbyt szybkie - najlepiej stawiać na rekreacyjne elementy z tej kategorii, które są przeznaczone dla początkujących.

Bezpieczne rolki dla dzieci

Budowa

Warto zwrócić uwagę także na materiał oraz konstrukcję rolek. Powinny być dokładnie dopasowane, wygodne oraz właściwie wyprofilowane. Warto zdecydować się na nogi z twardymi butami (hard shell). Te elementy lepiej "trzymają", co w przypadku dzieci jest szczególnie istotne ze względu na elastyczność stawów.

Kółka

Jeśli chodzi o kółka, to najlepiej zdecydować się na elementy wykonane z poliuretanu o właściwej twardości i wielkości. Dla dzieci najlepiej wybierać elementy miękkie o wartości 74–78A i wielkości 46–62 mm.

Płozy i łożyska

W tym aspekcie najlepiej decydować się na płozy wykonane z jednego kawałka materiału. Dla dzieci dobrym wyborem będą płozy kompozytowe, które zapewniają lepszą amortyzację niż na przykład aluminiowe. Jeśli chodzi o łożyska, to dobrze jest zdecydować się na produkty z oznaczeniami ABEC1, ABEC3 lub SG. Pamiętajcie, aby wybierać jak najniższą cyfrę. Wszystko dlatego, że tego typu produkty są wolniejsze.

Dziecko dziecku nierówne

Trzeba podkreślić, że wiek podawany przez ekspertów - czyli 4 lata - jest tylko umowny. Często dzieje się tak, że młodsze pociechy są bardzo aktywne i dobrze radzą sobie w różnych aspektach. Można zatem bez większych obaw kupić im rolki. Jeśli macie pewne wątpliwości, to możecie zdecydować się na bezpieczniejsze elementy zmieniane za pomocą śrubokręta i kilku śrubek w rolkowrotki. Jeśli natomiast pociecha ma na przykład 4 czy 5 lat, ale preferuje bardziej statyczne zabawy, to nie należy ją na siłę zmuszać do takich aktywności fizycznych. Lepiej poczekać, aby pociecha sama garnęła się do kupna roweru czy rolek itp.

Jeśli zdecydujecie się na rolki, to warto zdecydować się też na elementy ochraniające. Kask, wzmocnione rękawiczki, ochraniacze na kolana czy łokcie itp. sprawią, że bezpieczeństwo pociechy będzie po prostu większe.

Podobne artykuły

Jak dobrać rozmiar rolek i zacząć jeździć.


Szybka jazda na rolkach.


Kiedy kupić dziecku pierwsze rolki?.


Pierwsze rolki – jakie wybrać dla początkujących?.