Pierwsze rolki – jakie wybrać dla początkujących?

Osoba zaczynająca swoją przygodę z rolkami może znaleźć w Internecie mnóstwo informacji na ten temat. Ciężko jednak czasem wybrać te najbardziej przydatne, które pozwolą na wybór odpowiednich rolek i akcesoriów. Najpierw musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak często chcemy jeździć i jakich nawierzchni możemy spodziewać się w terenie, w którym chcemy jeździć. Od tego zależeć będzie twardość i rozmiar kółek oraz długość szyny.

Rolki rekreacyjne, rolki fitness

Rolkarstwo to wymagający sport, w którym konieczny jest wybór sprzętu, który zapewni komfortową jazdę i zachęci do dalszego pogłębiania technik jazdy. Na początku, gdy zaczynamy dopiero przygodę z rolkarstwem, należy zwrócić uwagę na rozmiar i wielkość kółek. W rolkach dla początkujących wielkość kółka powinna wahać się w granicach od 78 do 82 milimetrów. Jeśli chodzi o twardość to powinna ona być w przedziale 72A do 82A na skali Shore`a, która określa twardość poliuretanu.

Im mniejsza twardość kółeczek tym lepsza przyczepność. Łatwiej wtedy opanować jazdę, zawracanie i hamowanie. Dużo lepiej również tłumią drgania. Niestety są wolniejsze i znacznie szybciej się ścierają. Równie istotne są łożyska – określane parametrami ABEC i SG 5, 7, 9. Oznaczenie cyfrowe zależne jest od jakości i dokładności wykonania i parametrów tłoczenia kulek w łożysku.

Kolejnym ważnym punktem jest długość szyny. Im jest ona dłuższa, tym szybsze, ale mniej zwrotne są nasze rolki.

Rolki do jazdy miejskiej

Istotny jest także wybór odpowiedniego buta. Czołowi producenci zapewniają odpowiednio wyprofilowane produkty, zaopatrzone w dobre systemy zapięć i sznurowań, które chronią przed przesuwaniem się stopy w bucie, w trakcie jazdy. Dobre rolki posiadają też stabilizatory, które mają za zadanie chronić kostkę przed skręceniem i przeciążeniami.

Wielu profesjonalnych rolkarzy do codziennej jazdy wybiera rolki fitness i te przeznaczone dla początkujących. Duża przyczepność i mniejsza szybkość pozwala na spalenie większej ilości kalorii w trakcie jazdy.

Ochrona przede wszystkim

Rozpoczynając naukę jazdy na rolkach, powinniśmy zadbać przede wszystkim o ochronę ciała. Obowiązkowy jest więc kask i ochraniacze na łokcie, nadgarstki i kolana. Dopóki nie nauczymy się utrzymywać równowagi w ruchu, upadki będą towarzyszyły nam na każdym kroku. Kask zabezpiecza głowę nie tylko w trakcie upadku, ale i w przypadkach niefortunnych spotkań z innymi początkującymi rolkarzami.

Ze względu na specyfikę ruchu najczęściej upadać będziemy do przodu. Ochraniacze zabezpieczą nas przed zdarciem skóry i ochronią przed wbiciem się kamieni w rany. W żadnym wypadku nie wolno zapominać o tej podstawowej ochronie. Co prawda kości się zrosną, ale po co marnować sobie miesiąc pięknej pogody na siedzenie z ręką w gipsie.

Podobne artykuły

Jak dobrać rozmiar rolek i zacząć jeździć.


Szybka jazda na rolkach.


Kiedy kupić dziecku pierwsze rolki?.


Pierwsze rolki – jakie wybrać dla początkujących?.