Szybka jazda na rolkach

Szukasz sposobu na aktywne spędzanie czasu, a nie interesuje cię ani bieganie, ani rower? Jazda na rolkach to może być coś dla ciebie. Warto jest zadbać o odpowiedni dobór sprzętu w zależności od tego, czy wolimy rolkarstwo szybkie czy rekreacyjne. Wraz ze wzrostem naszych wymagań rośnie stopień zaawansowania posiadanych przez nas rolek.

Te najbardziej zaawansowane służą głównie osobom, które pragną poświęcić więcej czasu tej dyscyplinie, poprawić technikę jazdy, a także przemieszczać się po mieście w zdecydowanie szybszy sposób. Wrotkarstwo czy rolkarstwo szybkie przypominają swoją formą łyżwiarstwo. W tych dyscyplinach rozgrywane są często również zawody na różnych dystansach, które swoją długością sięgają nawet maratonu.

Rolki do jazdy szybkiej

W odróżnieniu od rolek do jazdy rekreacyjnej, te do jazdy szybkiej wyróżniają duże, grube kółka, które pozwalają osiąganie wyraźnie wyższych prędkości. Minusem jest jednak znaczna utrata zwrotności, przez co zmiany kierunków czy inne podobne ruchy są bardzo utrudnione. Najczęściej spotykane rozmiary kół to około 100-100 milimetrów.

W takim sprzęcie niezwykle ważna jest stabilizacja, dlatego buty powinny być odpowiednio sztywne oraz twarde. Dzięki temu wybicie ma większą moc, a siła mięśni przenoszona jest dużo bardziej efektywnie. 

Rolki przeznaczone do szybkiej jazdy kończą się najczęściej za kostkami, co ułatwia pracę nogami. Często spotykane są także szyny hybrydowe, które pozwalają obniżyć środek ciężkości.

Rolki do jazdy szybkiej

Należy pamiętać również, że rolki szybkościowe najczęściej nie są wyposażone w tylne hamulce, zaś hamowanie odbywa się wyłącznie na zasadzie robienia tak zwanego pługu. Są one wykonane z lekkiego materiału, dzięki czemu ich masa nie obciąża dodatkowo naszych nóg, co przekłada się na możliwość osiągania większych szybkości.

Bezpieczeństwo podczas szybkiej jazdy

Należy bezwzględnie pamiętać o tym, że szybsza jazda wiąże się z większym ryzykiem. Nawet drobny wypadek może mieć poważne konsekwencje, należy więc odpowiednio zadbać o siebie i swoje otoczenie. Podstawą jest odpowiednio dobrany kask, wytrzymały i z niezbędnymi atestami. Upadek na głowę może okazać się niezwykle niebezpieczny i może prowadzić do powstania poważnych obrzęków.

Dobrym rozwiązaniem są również okulary. Szybka jazda może spowodować wpadnięcie do naszych oczu owada czy kurzu, a także istnieje ryzyko załzawienia. Okulary ochronne skutecznie zapobiegają temu i sprawiają, że jazda jest dużo bardziej bezpieczna.

Przed rozpoczęciem szybkiej jazdy warto jest zadbać o właściwą technikę. Zaczynając od podstaw , takich jak na przykład kontrola pracy kolan czy sposób bezpiecznego hamowania mogą uchronić przed powstawaniem kontuzji czy przeciążenia stawów.

Równie ważny jest dobór otoczenia. Należy jeździć w miejscach bez wysokiego ryzyka zderzenia z innym pojazdem czy pieszym, dlatego warto jest wybierać miejsca o niskim ruchu samochodowym.

Podobne artykuły

Jak dobrać rozmiar rolek i zacząć jeździć.


Szybka jazda na rolkach.


Kiedy kupić dziecku pierwsze rolki?.


Pierwsze rolki – jakie wybrać dla początkujących?.