Deskorolka - jak wybrać odpowiednią

Jazda deskorolką jest super zabawą zarówno dla nastolatków, jak i młodszych dzieci. Wiedzą o tym producenci i na rynku jest ich wiele typów, a oto kilka porad, jak w tej mnogości wyborów się nie pogubić.

Budowa deskorolek

Każda zawiera podobne elementy:

• blat, deska, deck – wykonany najczęściej z kilku warstw klonowego drewna, w niektórych z dodatkiem kevlaru albo włókna szklanego lub węglowego. Blat mierzy w standardzie 71-82 cm i pokryty jest papierem ściernym, zwiększającym przyczepność;
• traki – mocują kółka do blatu, umożliwiając sterowanie deskorolką;
• kółka – najczęściej wykonane z poliuretanu. Im większe, tym szybsza jazda, przy mniejszych za to deska mniej waży;
• łożyska – oznaczane symbolem ABEC i cyfrą 1 do 7. Im wyższa cyfra, tym szybciej kręcą się kółka;
• montażówki – śruby do montowania traków do deski.

Zawodowi skaterzy sami montują swój sprzęt, składając go z najbardziej odpowiadających im elementów, mogących pochodzić od różnych producentów. Początkującym zaleca się kupienie gotowego produktu renomowanej firmy.

Gdzie kupić deskorolkę, a gdzie jej nie kupować

Pierwszą, do nauki, warto kupić w renomowanym sklepie. Tam znajdziemy i sprzęt i porady odnośnie do dopasowania go do siebie. Kupowanie w supermarketach może grozić szybką awarią sprzętu, a nawet wypadkiem, sprzęt z drugiej ręki więc także lepiej jest sobie darować. Dobra deska na start musi kosztować przynajmniej 150-200 zł.

Rodzaje deskorolek

Typy deskorolek

Warto wiedzieć, że do jazdy po chodniku, wykonywania tricków albo zjazdów należy dobrać odpowiednią deskorolkę:

• klasyczna – idealna dla początkujących. Można nią jeździć po chodniku i wykonywać tricki;
• cruizer – bardziej zaawansowana i nieco dłuższa. Posiada charakterystyczny, ostry dziób i ścięty pod niemal 90-stopniowym kątem tył;
• longboard – typ deski, dochodzący nawet do 2 m długości, przeznaczony wyłącznie do zjazdów;
mountainboard – służą do slalomów i zjazdów, latem zastępują snowboard. Można do nich doczepić latawiec, a dzięki oponom z bieżnikiem jeździć nawet po piasku.

Jak wybrać deskorolkę dla dziecka?

Tutaj najważniejsza będzie szerokość deski, dobrana do rozmiaru buta. Przykładowo do 41 najlepsza będzie o szerokości do 8 cali, wyższy rozmiar, to 8-8.25 cala. Następnie dobieramy długość, która nie powinna przekraczać 31 cali. Kółka o średniej twardości, osadzone na łożyskach typów ABEC-3 lub ABCE-7.

Z pozoru wydaje się to trudne, ale w dobrym sklepie uzyskamy odpowiednią poradę. Byle gdzie kupiona deska spowoduje, że nauka jazdy będzie trudniejsza, a nawet niemożliwa i szybko dziecko zniechęci. Natomiast jazda na dobrym sprzęcie sprawi, że pociecha będzie ćwiczyć równowagę i koordynację ruchową z przyjemnością, doskonale się przy tym bawiąc.

Podobne artykuły

Jaka deskorolkę wybrać dla siedmiolatka.


Deskorolka - jak wybrać odpowiednią.


Technika jazdy na deskorolce.


Miasto - deska.