Jaka deskorolkę wybrać dla siedmiolatka

Jazda na deskorolce jest świetna zabawa dla każdego – wspomaga koordynacje ruchową, uczy zachowywania równowagi oraz rozwija poczucie przestrzeni. Jeżdżąc na niej dziecko aktywnie spędza czas na świeżym powietrzu. Ma wiele zalet, więc warto w nią zainwestować. Jak więc wybrać deskorolkę odpowiednią dla siedmiolatka? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Wybór nie jest tak prosty na jaki wygląda. Zakup pierwszej deskorolki wymaga zwrócenia uwagi przede wszystkim na jakość wykonania. Dziecko dopiero będzie się uczyć jeździć – deskorolka musi być przede wszystkim wytrzymała. Standardowa deskorolka będzie za duża dla siedmiolatka, więc należy rozejrzeć się za czymś o odpowiedniej wielkości.

Jak zbudowana jest deskorolka

Deskorolka jest zbudowana z deski, a właściwie 7 lub 9-warstowej sklejki, pokrytej z wierzchu papierem ściernym. Od spodu ma 4 kółka i 8 łożysk zamocowanych do dwóch elementów umożliwiających doczepienie kółek do deski tzw. trucków. Dzięki pokryciu papierem ściernym stopa nie ślizga się na desce, a właściwa twardość kółek gwarantuje wygodę jazdy. Siedmiolatek powinien mieć deskę z kółkami o twardości 99A.

Rodzaje deskorolki dla siedmiolatka

Deskorolki różnią się z uwagi na sposób użytkowania oraz przystosowanie do typu nawierzchni sposobem użytkowania i przystosowaniem do rodzaju nawierzchni. Deskorolki dziecięce maja taka sama budowę, jak te przeznaczone dla dorosłych ale są mniejsze oraz przystosowane do wzrostu i ciężaru dziecka. Rozróżniamy następujące typy deskorolek:

Rodzaje deskorolek

Fishboard –najczęściej polecana dla siedmiolatka. Deskorolki typu są fishboard małe i cienkie. Łatwe do przechowywania i noszenia w plecaku. Przeznaczone są do jazdy po mieście – ich miękkie kółka świetnie nadają się do jazdy po nierównościach. Najczęściej są wykonane z plastiku – występują w wielu kolorach i wzorach.

Klasyczna deskorolka –  jedna z lepszych opcji dla dziecka. Służy zarówno do jazdy po chodniku jak i po ulicach. Na początek najlepiej ustawić  środkowe parametry (sztywności tracków, twardości kół), żeby ułatwić dziecku opanowanie umiejętności jazdy.

Cruiser – deska idealna do miasta, przeznaczona do spokojnej jazdy. Jej przedni track jest mocno skrętny, co ułatwia manewrowanie. Deska jest  nieco dłuższa od standardowej klasycznej, a tył ma ścięty pod kątem prostym.

Longboard – długa deska przeznaczona do jazdy w terenie. Nie nadaje się do jazdy w mieście, a jej główne zastosowanie to jazda ekstremalna.

Dobieranie rozmiaru

Wbrew pozorom najważniejsza jest szerokość deski, a nie jej długość. Na pierwszą deskę najlepiej wybrać  deskę optymalnych wymiarów, o średniej szerokości – dla siedmiolatka będzie to około 8 cali szerokości i 22-31 długości – w zależności od wzrostu dziecka.

Jazda na longboardzie

Zasady kupowania deskorolki

Jeśli kupując pierwsza deskorolkę popełnimy błędy, możemy zniechęcić dziecko do dalszej nauki jazdy i czerpania radości z doskonalenia umiejętności. Aby tego uniknąć, należy przestrzegać dwóch zasad:

Pierwsza zasada – nie kupujmy taniej deskorolki. Zazwyczaj jest bardzo głośna, a słaba jakość sprawia, że szybko się psuje. Najlepiej kupić ja w specjalistycznym sklepie, gdzie można dokonać wyboru z pomocą fachowców.

Druga zasada – wraz z deskorolką kupujemy kask. Jego zadaniem jest chronienie głowy przed poważnymi urazami – nie może więc być za mały ani za duży, musi dobrze przylegać do głowy. Nie zapomnijmy także o ochraniaczach na kolana i łokcie.

Wybór deskorolki może się okazać trudny, z uwagi na oferta na rynku jest bardzo różnorodna. Zróbmy to jednak rozważnie -  źle dobrany sprzęt może utrudnić i dziecku naukę jazdy i zniechęcić do tej zabawy.

Podobne artykuły

Jaka deskorolkę wybrać dla siedmiolatka.


Deskorolka - jak wybrać odpowiednią.


Technika jazdy na deskorolce.


Miasto - deska.