Technika jazdy na deskorolce

Oglądając wyczyny doświadczonych deskorolkarzy, którzy bez mrugnięcia okiem wykonują skomplikowane akrobacje, mogłoby się wydawać, że taka jazda na deskorolce jest bardzo prosta. Jednak kiedy te wszystkie triki i ewolucje próbuje się zrobić samodzielnie, bardzo szybko można przekonać się, że to błędne myślenie.

Samo utrzymanie równowagi podczas jazdy na deskorolce wymaga dużej wprawy, nie mówiąc o kolejnych elementach wyczynowych. Mimo to warto nie poddawać się po pierwszej nieudanej próbie. Jak poprawić swoją technikę jazdy?

Naucz się łapać równowagę

Na początku warto pamiętać o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo podczas jazdy. Kask oraz ochraniacze to podstawa, zarówno dla doświadczonych jak i początkujących deskorolkarzy.

Pierwsze próby warto wykonywać przy asekuracji jakiejś osoby albo podpierając się ściany, barierki itp. Pozwoli to na bardziej bezpieczne ćwiczenia niż na otwartej przestrzeni. Ćwiczenia należy powoli intensyfikować i nie zniechęcać się zbyt szybko. Nie można zapomnieć o ćwiczeniach zatrzymywania się na deskorolce. Chcąc zahamować wystarczy nogę, która jest z przodu podnieść lekko do góry, przechylić tułów i jednocześnie drugą nogą naciskać na tył. To dziwne, ale warto przećwiczyć upadanie. Jest to najlepszy sposób na uniknięcie bolesnych stłuczeń. Najważniejszą zasadą podczas upadania jest takie pokierowanie ciałem, żeby uderzyć jak największą powierzchnią ciała.

Jazda na deskorolce

Naucz się cierpliwości

Kiedy trzymanie równowagi zostało opanowane, można przejść dalej. Kolejny element to nauka skręcania. Podczas tego manewru trzeba przenieść ciężar ciała na tylną część deskorolki. Ucząc się tego elementu na początku warto delikatnie i powoli zacząć skręcać ciało o taki kąt jaki aktualnie jest potrzebny. Można uzyskać to poprzez lekkie unoszenie deski aż do uzyskania pożądanego kierunku.

Ćwicz technikę

Po opanowaniu podstaw, można wykonywać bardziej zaawansowane manewry niż jazda do przodu czy delikatne skręcanie. Możliwości jest bardzo dużo: slalomy, ósemki, gwałtowne zmiany kierunku jazdy. Chcąc wykonywać najazdy na rampę, trzeba najpierw wyćwiczyć odpowiednio szybką jazdę, ponieważ prędkość jest niezbędna do podjazdu pod takie strome wzniesienie.

Jazda na deskorolce na początku może wydawać się bardzo trudna, jednak opanowanie podstawowych czynności jak utrzymanie równowagi, poprawne hamowanie oraz skręcanie pozwoli na przejście na kolejny poziom, gdzie można próbować swoich sił w bardziej zaawansowanych trikach i ewolucjach. Konieczny jest tutaj trening oraz dużo samozaparcia, żeby mimo upadków, próbować znowu wykonać jakiś manewr. Dzięki motywacji można nauczyć się nawet najtrudniejszych trików i zaimponować innym deskorolkarzom.

Podobne artykuły

Jaka deskorolkę wybrać dla siedmiolatka.


Deskorolka - jak wybrać odpowiednią.


Technika jazdy na deskorolce.


Miasto - deska.