Wybieramy odpowiednie spodnie narciarskie, oraz akcesoria

Jeśli ktoś lubi sport, trzeba mu przyklasnąć - jeśli jednak nie będzie stosował odpowiedniej odzieży i zabezpieczeń na przykład jeżdżąc na nartach, może narobić sobie więcej szkody niż pożytku. To, co ma służyć rozrywce i zdrowiu może się zakończyć na przykład poważnym złamaniem, albo odmrożeniem.

Warto więc dowiedzieć się w co dokładnie powinien zainwestować przyszły narciarz, żeby zapewnić sobie wygodę, komfort na stoku, bezpieczeństwo w razie upadku oraz ochronę przed zimnem. Co jest podstawą, jeśli chodzi o ubiór dla narciarza? O czym nie wolno zapomnieć?

Nie tylko odzież zewnętrzna

Wybierając się na narty, bądź chcąc zjeżdżać na desce, trzeba koniecznie zapewnić sobie nie tylko stosowną odzież wierzchnią, lecz również termiczną bieliznę. Tylko wówczas będzie nam ciepło w każdych warunkach. Taka bielizna pozwoli utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, ale także będzie odprowadzać pot - a że w trakcie uprawiania sportu można się bardzo spocić, to pewne. Wybierzmy komplet składający się z legginsów i koszulki z długimi rękawami. Wówczas będziemy najlepiej zabezpieczeni. Istnieją różne rodzaje bielizny termicznej, która może być zastosowana w tych zimowych warunkach - ci, którzy nie chcą zmarznąć, jadą w trudny teren, w którym jest naprawdę zimno, a przy tym często odczuwają chłód, nawet gdy innym jest stosunkowo ciepło, powinni wybrać bieliznę z wełny merynosów. Posiada liczne właściwości, o których warto nieco więcej poczytać i świetnie się sprawdzi na nartach w górach.

Odzież narciarska

Niezbędne elementy odzieżowe

Każdy narciarz musi zainwestować w dobre spodnie narciarskie, bluzę, kurtkę, ciepłe skarpety, ale też rękawice, czapkę oraz kask. Chociaż istnieje obowiązek noszenia kasku w czasie jazdy tylko do 16 roku życia, dorośli również powinni go ubierać. Bez tego wszystkiego nie można zapewnić sobie bezpieczeństwa w czasie jazdy i ochrony przed zimnem czy upadkiem na stoku. Jakie jednak elementy wybrać, by był to dobry zakup? Z pewnością powinna to być odzież profilowana - skierowana ściśle do osób, które uprawiają sporty zimowe.

Na przykład jeśli chodzi o skarpetki, niektóre mają w składzie srebrne nici o właściwościach antybakteryjnych i przeciwgrzybiczych - co jest ważne gdy spędza się w butach wiele godzin. Podobnie jest i z innymi elementami - muszą być dostosowane do potrzeb. Nie można też zapomnieć o specjalnych goglach lub okularach. Choć wielu osobom wydaje się to dziwne, światło słoneczne odbite od śniegu również oślepia. Najlepsze okulary mają szkła o współczynniku przepuszczalności 25–60% - sprawdzą się zarówno podczas ładnej, jak i pochmurnej pogody. Właśnie takich należy szukać. Najważniejsza jest jednak zawsze kurtka, spodnie oraz buty - do ich zakupu należy się szczególnie przyłożyć.

Podobne artykuły

Pierwszy wyjazd na narty.


Wybieramy odpowiednie spodnie narciarskie, oraz akcesoria.


Bezpieczny mały snowboardzista – niezbędne wyposażenie na stoku.